Giriş:

Son Güncelleme:

Genel

Facebook kullanıcı platformu durdurdu hatası

Facebook yanlışlıkla Koronavirüs haberlerini engellediği için bazı paylaşım ekranlarında “Kullanıcı platformu durdurdu: Kullanıcı Facebook platformunu kullanmayı durdurduğu için girişilen eyleme izin verilmiyor. ” hatası veriyor iddiası oluştu.

Konuyla ilgili yapılan araştırmada; “Sosyal medya platformu Facebook’un bazı medya kuruluşlarının Koronavirüs ile ilgili yaptığı haberleri yanlışlıkla blokladığı ortaya çıktı. Euronews’in haberine göre, bloklanan haberler arasında birçok bilinen medya sitesi var. Facebook’un istenmeyen haberleri önlemeye yönelik otomatik moderatörünün bu yanlışlığa sebep olduğu bildirildi. Facebook hatayı düzeltmek için çalışmalara başladı. Hata, kullanıcıların Facebook’ta paylaştığı haberlerin başka kişiler tarafından görülmesini engelliyor. Sadece gönderiyi yapan kişi kendi paylaşımını görebiliyor. Olay, Twitter’da bazı kullanıcıların durumu şikâyet etmesiyle ortaya çıktı. Haberleri engellenen siteler arasında BuzzFeed ve The Atlantic de yer alıyor. Facebook’un haberlerini engellediği kurumlar arasında Amerikan haber ajansı AP de yer alıyor. Facebook bu konudaki görüş taleplerine cevap vermedi. Facebook, kullanıcılarda sosyal medya baskısını azaltmak için ‘like’ etkileşimlerini göstermeme kararı almıştı. Google, Twitter, Microsoft ve Facebook yalan virüs haberleri için ortak çalışıyor Google, Twitter, Microsoft ve Facebook yanlış ve yalan Koronavirüs haberleriyle mücadele etmek için ortak çalıştıklarını açıkladı. Bu şirketler yalan bilginin önüne geçilmesi ve doğru bilginin okura ulaşması için sağlık kurumlarıyla yakın işbirliğine giderek soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Sosyal medya platformlarında korona virüsü salgını hakkında çok sayıda yalan ve yanlış bilginin bilinçli olarak paylaşıldığı bildirildi.”

Haberin Devamı

Genel

Kredi kartını başkasına teslim eden bankaya 50 bin TL ceza

Kredi kartının yenilenmesi talebinde bulunan müşterinin, kredi kartının rızası dışında üçüncü kişilere teslim eden bankaya 50 bin lira ceza kesildi.

Haber Giriş:

on

Adalet Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), kişisel verileri amacı dışında kullananlara ceza yağdırıyor. Kredi kartının yenilenmesi talebinde bulunan müşterinin kartı, eski işyerinde tanımadığı bir kişiye teslim edildi.

Kişisel bilgilerinin ifşa edildiğini öne süren kart sahibi, KVKK’nın kapısını çaldı. Şikayet dilekçesinde; yenilenen kredi kartının rızası dışında üçüncü kişilere teslim edilerek kişisel bilgilerinin açığa çıkmasına neden olunduğunu belirten tüketici, banka hakkında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında gereğinin yapılması talep etti.

Mağdur tüketicinin şikayetini değerlendiren kurum, konunun tüm detaylarını masaya yatırdı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Bankanın ilgili kişi tarafından gerekli adres güncellemelerinin yapılmadığına dair savunması karşısında, her ne kadar ilgili kişi bilgileri güncellenmemiş olsa da kurye tarafından emtianın teslim edilmesi sırasında yeterli kontrolün yapılmadığı anlaşılmaktadır. Bankanın da ilgili kişiye ait verilerin güncelliğini sağlamak açısından yeterli ve makul çabayı göstermediği ortadadır. Bankanın ilgili kişinin kredi kartına ilişkin bilgileri kendi veri kayıt sisteminde kendi belirlediği amaçlar ve vasıtalar ile tutmakta olduğundan veri sorumlusu olduğu, Bankanın bu verileri yine müşterisine sunmakta olduğu hizmet kapsamında kredi kartının asıl kart sahibine teslimini gerçekleştirmesi amacı ile aralarında imzalanan sözleşme kapsamında Kurye ile paylaştığı anlaşılmaktadır. Söz konusu bu bilgilerin kartın teslimi için gerekli olan ad, soyad, adres gibi bilgileri içerdiği, kredi kartı numarası, son kullanma tarihi CCV numarası gibi kredi kartına ilişkin diğer bilgilerin ise kapalı zarfta yer aldığı ve kurye firmasının bu bilgilere erişimi olmadığı dolayısı ile bu verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydı ile Kurye tarafından işlenemeyeceği, bu bakımdan kuryenin zarfın içerisinde yer alan bilgiler açısından veri sorumlusu olmadığı belirtilmiştir. Somut olayda banka ile kurye arasında imzalanan sözleşme kapsamında kuryenin kredi kartının teslim edilebileceği kişilerin tespitinde sözleşmede yer alan hükümlere aykırı davranmış olduğu, bu hususun banka ve kurye arasında 6098 sayılı Borçlar Kanunu çerçevesinde çözüme bağlanması gereken bir durum olduğu ifade edilmiştir. Somut olay açısından bankanın kart teslimi sırasında kişisel verilerin muhafazasını sağlamaya yönelik yükümlülükleri doğrultusunda yeterli idari ve teknik tedbirleri almadığı, ilgili kişiye ait verilerin güncelliğini sağlamak açısından yeterli ve makul çabayı göstermediği değerlendirilmiş, banka hakkında 50 bin lira idari para cezasına hükmedilmesine karar vermiştir.”

Devam Et

Genel

Emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak 2020? Emekli bayram ikramiyeleri ödeme tarihi ne zaman?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli bayram ikramiyelerinin bu yıl erken yatacağını duyurmasının ardından, gözler emekli ikramiyelerinin ödeneceği tarihe çevrildi. Türkiye’de koronavirüs tedbirlerine paralel olarak gerçekleşen ekonomi çalışmaları kapsamında, Ramazan Bayramı emekli ikramiyelerinin hesaplara yatacağı tarih, milyonlarca emeklinin gündeminde yer almaya başladı. Peki, emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak 2020? Emekli bayram ikramiyeleri ödeme tarihi ne zaman? İşte, emekli ikramiyelerinin ödeneceği tarihle ilgili detaylar…

Haber Giriş:

on

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, virüsün ülkemizdeki ekonomik etkilerini azaltmak adına alınan tedbirleri açıkladı. En düşük emekli maaşının 1500 TL olduğunu söyleyen ve Ramazan Bayramı emekli ikramiyelerine de değinen Erdoğan, ikramiyelerini ödeneceği tarihi duyurdu. Peki, emekli bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek? İşte, emekli bayram ikramiyeleri hakkında merak edilenler…

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, bayram dolayısıyla 12 milyonu aşkın emekliye bayram ikramiyesi ödeneceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz..” dedi.

BAKAN SELÇUK’TAN AÇIKLAMA

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emeklilere Ramazan Bayramı için mayıs ayında ödenecek bin lira ikramiyenin nisan ayında verileceğini bildirdi.

Emeklilere 2018’den itibaren dini bayramlarda bin lira ikramiye vermeye başladıklarını da hatırlatan Selçuk, “Bu konuda önümüzdeki Ramazan Bayramı ile ilgili müjde niteliğinde bir karar aldık. Emeklilerimize, Ramazan Bayramı için mayıs ayında ödenmesi gereken bin liralık bayram ikramiyelerini nisan ayında vereceğiz.” dedi.

Net tarih bilgisi belli olduğu takdirde haberimizde yer vereceğiz.

Devam Et

Genel

Virüse karşı cep telefonu ve mikrofonlar nasıl temizlenmeli?

SARS-CoV-2 adı verilen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 küresel salgını sürerken gazeteciler bir yandan mesleklerini yapmaya, bir yandan kendilerini korumaya çalışıyor. Uzmanlar iş araçlarının temiz tutulması gerektiğini vurguluyor ama gazetecilerin ekipmanları arasında yer alan cep telefonları ve mikrofonlar en çok mikrop bulaşabilecek yüzeyler arasında yer alıyor. Peki cep telefonu ve mikrofon gibi sık kullanılan araç gereçler nasıl temizlenmeli?

Haber Giriş:

on

Yeni tip koronavirüs cep telefonu ekranlarında kullanılanlar da dahil cam yüzeylerde 96 saate kadar, yani dört gün “canlı” kalabiliyor. Hem telefonlarda, hem de mikrofonlarda sıkça kullanılan plastik malzemeler üzerinde ise 72 saat, yani üç gün yaşıyor.

Bu nedenle gazeteciler başta olmak üzere bu cihazları sık kullanan herkesin, el temizliğiyle birlikte cep telefonu ve mikrofon temizliğine de dikkat etmesi gerekiyor.

Cep telefonları nasıl temizlenmeli?

University College London’da görevli mikrobiyolog Dr. Lena Ciric, cep telefonunu temizlerken dikkat edilmesi gerekenleri BBC’ye özetle şöyle anlatıyor:

 • Cep telefonunu etkili bir şekilde dezenfekte etmek için ihtiyacınız olan tek şey su, sabun ve temizlik bezidir.
 • Öncelikle telefonu kapatın ve kılıfı çıkarın.
 • Mikrofiberli bir temizlik bezini sabunlu suda ıslatın. Telefonun tüm yüzeylerini ıslak bezle fazla bastırmadan silin.
 • Telefon kasasının (şarj girişi gibi) açık kısımlarının ıslanmamasına dikkat edin.
 • Son olarak bir başka mikrofiber bezle telefonu kurulayın.

Bu şekilde temizlenen telefonlarda bakteri ve virüs kalmadığını biyolojik test cihazlarıyla yapılan ölçümler doğruluyor. Tüm büyük telefon üreticileri, temizlik işleminde kimyasal ve jel gibi maddeler kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Apple, yüzde 70 oranında izopropil alkol içeren ıslak mendillerle temizlik yapılabileceğini belirtiyor. Her halükarda el temizliğine dikkat etmelisiniz. Çünkü temiz olmayan bir elle her dokunduğunuzda telefonunuza yine bakteri ve virüs transfer etmiş olursunuz ve tekrar tekrar temizlemek zorunda kalırsınız.

Uzaktan röportaj yapmak riski azaltabilir

Kamu yayıncılığı konusunda eğitimler veren ve kar amacı gütmeyen ABD merkezli Transom’un deneyimli bir radyocu olan editörü Jeff Towne özetle şu cevabı veriyor:

İçinde bulunduğumuz ağır şartlarda öncelikle bir söyleşinin yüz yüze yapılmasının gerekli olup olmadığını yeniden düşünmeliyiz. Teknik bir açıdan bakıldığında, görüştüğünüz kişinin önüne kaliteli bir mikrofon koyarsanız, bir telefon görüşmesinden veya bilgisayar üzerinden yapılan bir bağlantıdan daha iyi bir ses kaydı alırsınız.

Ancak herkesin kişiler arası etkileşimi sınırlamaya teşvik edildiği bugünlerde, yakın mesafe görüşmelerin risk yarattığı da düşünülürse, belki de uzaktan söyleşi yapmak en iyisidir. Yine de yüz yüze bir söyleşi yapacaksanız, sizin veya karşınızdakinin virüs kapmayacağının garantisi yok. Ancak bir dizi önlem, riski azaltabilir. Örneğin görüştüğünüz kişiye daha yakın olmanız gereken çok yönlü (omnidirectional) bir mikrofon yerine, “kapsama alanı” daha geniş olan bir shotgun mikrofon kullanabilirsiniz.

Mikrofonlar nasıl temizlenmeli?

Hijyen konusuna gelince, mikrofonlar hassas elektronik cihazlardır. Temizlemesi zor olabilir.

 • Birçok mikrofonun “kafa ızgarası” da denilen çıkarılabilir başlıkları vardır.
 • Mikrofonun ucundaki metal ağı saran bu başlıklar sökülebilir şekilde üretildiyse söküp bunları bir diş fırçası veya sünger kullanarak dikkatle temizleyebilirsiniz.
 • Bazen bu başlıkların iç kısmında köpüksü bir astar bulunur.
 • Temizlemeden önce bu astarı dikkatli bir şekilde çıkarın.
 • Hem başlığı, hem de astarı biraz sabun kattığınız suda yıkayabilirsiniz.
 • Bunları mikrofona tekrar takmadan önce iyice kuruduklarından emin olun. Her mikrofon aynı değildir, bu yüzden bu önerileri uygulamadan önce kullanma kılavuzuna bakın.

Örneğin popular bir mikrofon markası olan Shure, kendi kılavuzunda, mikrofonun kafa ızgarasının çıkarılıp bulaşık makinesi deterjanı gibi hafif bir deterjanla yıkanabileceğini söylüyor. Buna karşın söz konusu marka, bu yönergeleri COVID-19 salgınına karşı tasarlamadığını da vurguluyor.

Birkaç şirket, mikrofonlara özel temizlik spreyleri satıyor. Fakat bunlar kullanılırken dikkat edilmeli. Sökülmemiş bir mikrofona doğrudan bir sprey sıkmak iyi bir fikir olmayabilir. En iyisi başlığı söküp köpüğü sadece ona sıkmaktır. Microphome ve Hosa gibi markaların bu tür köpük spreyleri var. Bunların avantajı, sabunlu sudan daha hızlı kurumaları.

Mikrofon kılıfları insan ağzından saçılabilecek parçacıklara karşı mikrofonu koruyor

Ama en iyisi, hem kendimizi, hem de cihazlarımızı başkalarından uzak tutmak. Boom pole da denilen bir uzatma çubuğu veya bir mikrofon standı kullanarak kendimiz ile görüştüğümüz kişi arasındaki mesafeyi artırabiliriz.

Köpükten yapılan koruyucu kılıflar ise ses kalitesini düşürmeden hem rüzgara karşı, hem de karşımızdaki insanın ağzından saçılabilecek parçacıklara karşı mikrofonu koruyor. Bu köpükler de sabunlu suyla yıkanabiliyor.

Birçok ülkedeki karaoke salonlarında kullanılan ucuz ve tek kullanımlık koruyucu mikrofon kılıflarını da tercih edebilirsiniz. Ne yazık ki bugünlerde talep aniden artınca internetten bu ürünleri bulmak zorlaştı. Yine de en iyisi uzaktan kayıttır. Cep telefonu ve bilgisayar uygulamalarını kullanarak, görüşmek istediğiniz kişinin kendi sesini yeterli bir kalitede size iletmesini sağlayabilirsiniz.

Windows’da Total Recorder, Mac ortamında Audio Hijack ve tüm platformlarda Skype ve Google Hangouts gibi programlar tecih edilebilir. Android için de Google Play’de ASR Voice Recorder ve Easy Voice Recorder gibi birçok seçenek mevcut.”

Devam Et

Trending