Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa Yerel

KESK Bursa Şubeler Platformu’ndan basın bildirisi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ve bununla mücadeleyi konu alan bir basın bildirisi yayınladı.

Bildiride; “Salgınla Mücadelede başarıya ulaşabilmek için soruna bütünlüklü, bilimsel ve şeffaf yaklaşılmalı, Bilimsel ve şeffaf yürütülecek her mücadelede sendika olarak Dayanışma içinde olacağımızın da bilinmesini istiyor, toplum, çevre ve çalışanların sağlığını önceleyen görüş ve önerilerimizi aşağıda belirtiyoruz” denilerek şu açıklamalara yer verildi.

 1. Gerek toplumun gerek bizlerin doğru bilgilendirilmesi, süreçlerin şeffaf yürütülmesi ve emek ve meslek örgütlerimizin süreçlerin parçası yapılması hayati önemdedir.

 2. Bütün süreç bilimin ışığında yürütülmeli, toplum zamanında ve sağlıklı bilgilendirilmelidir.

 3. Sahada ve işyerlerinde fiili olarak çalışan tüm kamu çalışanlarının salgın hastalıklardan korunabilmesi için gerekli koruyucu donanım temin edilmelidir.

 4. Çalışma alanları dışında dinlenme alanları oluşturulmalı, mesai saatleri ve çalışma düzenleri yeni oluşan koşullar ve Cumhurbaşkanlığı genelgesi doğrultusunda düzenlenmelidir.

 5. Sağlık çalışanlarının 24 saat çalışma usulü sonlandırılmalı, çalışanlar üzerinde oluşan tükenmişlik sendromu önlenmelidir.

 6. Sağlık çalışanlarına Covit-19 salgınından dolayı çalıştıkları hastanelere yakın ücretsiz konaklama alanları tahsis edilmelidir.

 7. Belediyeler Sağlık çalışanları için derhal belli hatlar üzerinde ücretsiz servis hizmeti sağlamalıdır.

 8. Yoğun bakım ünitelerinin ihtiyacı kapasitelerinin dolma ihtimaline karşı, kapatılan Memleket Hastanesi ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi acilen pandemi hastanesine dönüştürülmelidir.

 9. Geçtiğimiz günlerde meclise sunulan sağlıkta şiddet yasası yaşadığımız bu en kötü dönemde iktidar tarafından red edilmiştir. Bu durum sahada çalışan sağlık çalışanlarımıza verilen değerin ispatıdır. Sağlık çalışanları alkışları hak ediyorlar ama alkışlar yeterli değildir ve bir an önce sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalıdır.

 10. Küçük Aile İşletmeleri ve Tarımsal Kooperatiflerin Ülke Tarımı açısından ne kadar önemli olduğunu Corona virüs pandemisi bize bir kez daha hatırlattı, ileride bütün Tarımsal ve Hayvansal Ürünlerde bir kıtlık yaşanmaması için, bu tür küçük Aile İşletmeleri ve Tarımsal Kooperatifler desteklenerek üretim kapasiteleri arttırılmalıdır.

 11. Bitkisel üretim faaliyetlerinde yer alan mevsimlik tarım işçilerinin hijyen ve koruyucu malzeme erişiminde kolaylık sağlanmalıdır.

 12. Mevsimlik işçilerin nakilleri ve barınma koşulları yeni oluşan şartlara karşı düzenlenmelidir.

 13. Ders aracı olarak belirlenmemiş programların ve sitelerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ya da okul müdürlükleri tarafından öğretmenlere kullanımı zorlanmamalıdır.

 14. EBA kullanımındaki aksaklıklar giderilmelidir.

 15. Ücretli, usta öğretici, özel eğitim kurumlarında çalışan eğim ve bilim emekçilerinin ücret kayıplarının karşılanması için gerekli adımlar atılmalıdır.

 16. Nüfus Müdürlüklerinde kayıp kimlik işlemlerinin dışındaki yenileme işlemleri pandemi süresince ertelenmelidir.

 17. Tüm kurum girişlerinde ateş ölçümü yapılmalı, kat girişlerinde dezenfektan bulundurulmalı, binalar rutin aralıklarla dezenfekte edilmelidir.

Salgının kontrol altına alınması için bütünsellik içinde bilimsel, şeffaf, tutarlı ve insan sağlığını önceleyen bir birliktelik ve dayanışmanın bütün kurumların ortak sorumluluğu olduğunun bilinciyle hareket etmek inancındayız. Sağlıklı günlere birlikte ulaşacağız.

Haberin Devamı

Bursa Yerel

Gürsu’da parklar dezenfekte ediliyor

Bursa’nın Gürsu ilçesinde parklar dezenfekte ediliyor.

Haber Giriş:

on

Gürsu Belediyesi, ilçede bulunan bütün parklarda başlatılan dezenfekte çalışmasıyla korona irüse karşı korunma tedbirlerini sürdürüyor. Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Gelecek güneşli günlerde, sağlıkla ve keyifle çocuklarımızı oynatacağımız, spor yapacağımız parklarımızı o güzel günler için dezenfekte ediyor, bakımlarını yapmayı sürdürüyoruz. Mutlu yarınlarımız için evde kalmaya devam edelim” dedi.
Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi tarafından yapılan dezenfekte çalışmaları çerçevesinde parklardaki çocuk oyun grupları, banklar, spor aletleri, tabelalar ilâçlanıyor.

Devam Et

Bursa Yerel

Polis haftasına sessiz kutlama

Bursa’nın Mudanya ilçesinde Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 175. yıldönümü buruk kutlandı.

Haber Giriş:

on

Koronavirüs tedbirleri kapsamında az sayıda personelin iştirakiyle Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile tören son buldu. İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Tomar ve beraberindeki emniyet mensupları, Kaymakam Faik Oktay Sözer’i makamında ziyaret etti. Kaymakam Sözer , bütün emniyet mensuplarının haftasını kutlayarak görevlerinde başarılar diledi.

Devam Et

Bursa Yerel

Kızılaydan ihtiyaç sahiplerine yardım

Türk Kızılay Bursa şubesi, aralıksız sürdürdüğü saha çalışmaları ile Bursa’daki ihtiyaç sahibi aileleri Covid-19 salgınında da yalnız bırakmıyor.

Haber Giriş:

on

Türk Kızılay Bursa Şubesi, saha çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kızılay, Covid-19 salgını ile mücadele çalışmalarında ihtiyaç sahibi ailelere destek vermek için Bursa’nın her noktasına ulaşıyor. Bir yandan Bursa Valiliği bünyesindeki Vefâ Destek Grubu ile ilçeler ulaşılırken, diğer yandan da şehrin her noktasından şubelerine ulaşan ihtiyaç sahibi ailelere destek veriliyor. İhtiyaç sahiplerine, hayırseverlerin destekleri ile hazırlanan gıda kolisi ve kıyma, kavurma konserveleri ulaştırılıyor.
Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, bu süreçte kimsenin mağdur olmaması için şehrin her noktasına ulaşmaya çalıştıklarını belirtti. En büyük güç kaynaklarının hayırseverler olduğunun altını çizen Davut Gürkan, Türk Kızılay’a destek vererek ihtiyaç sahiplerine umut veren herkese teşekkür etti.

Devam Et

Trending